Vybraná doporučení z tradiční čínské medicíny na posílení odolnosti proti COVID 19

Vloženo 21. 4. 2020

Virus musí najít vhodný terén, ve kterém se má chytit a replikovat. Zdá se, že tento konkrétní COVI19  preferuje vlhké, stojaté podmínky.

Chraňte svůj střed –.( Žaludek a slinivku.) To znamená  upravte  výběr stravy tak, aby se předešlo poškození sleziny a žaludku yang qi tím, že jí lehčí, lehce stravitelná, většinou teplá, vařená jídla. Omezujte konkrétně mléko, jogurt a vejce, vylučte zpracovaná jídla, sladkosti, pivo a jakékoli chlazené a zmrazené předměty z chladničky.

Naopak využívejte čerstvé byliny a koření, ty vysušují. Pokud jste zvyklí odšťavňovat, držte se zeleninových šťáv a doplňte je čerstvým zázvorem, kurkumou, pepřem, petrželkou, koriandrem, malým množstvím česneku. Z potravinových doplňků užívejte probiotika, vitamíny C a D a stopové minerály

· Denně se hýbejte – cvičení zmírňuje všechny formy stagnace, rozptyluje teplo pocením, udržuje otevřený povrch a tím zmírňuje tlak na dýchací systém. Stačí 30-45 minut trvalé zvýšené srdeční frekvence a lehkého potu. Každý nechť si nastaví podle sebe.(rychlá chůze, jednoduchá cvičení doma, poklepová masáž uložena na https://youtu.be/qnBQ87HlwF4 )

Prohřívání. K posílení imunity můžete použít pravidelnou moxibuční terapii – obecný protokol níže. Kdo nezná moxibuci  pelyňkovými doutníky a akupunkturní body, může využít alespoň přikládání suchého tepla na oblast  ledvin či podbřišek. (prohřáté pytlíky se solí nebo bylinami  či peckami)

 Obecný protokol k moxibuci: ST-36, SP-6, RN-12, GB-34, DU-14 (v tomto pořadí) nepřímý pól moxa 5 'na každé straně, 2-3krát týdně. Pokud se objeví známky vnitřního tepla (sucho v ústech, teplo nebo pocení v noci, vředy v ústech, svědění kůže), kombinujte s příslušným stupněm cvičení mezi sezeními.

Pro výraznou studenou vlhkost: střídavě s KI2, BL60, RN4

.Spánek je základem imunity; snažte se  o 8-9 hodin kvalitního spánku každou noc a případní krátké zdřímnutí během dne., ledviny se spánkem posílí, dobíjíte základní životní energii.  .

Čínská medicína tradičně zdůrazňuje důležitost intimního spojení mezi duchem (神 shén) a esencí (精 jīng) jako základem pro řádnou funkci vitální čchi.

Když je duch silně ztotožněn s podstatou, což znamená, že jsme klidní, přítomni a naladěni na naši životní situaci, imunita vzkvétá. Přirozená moudrost našeho těla vnímá, jsme-li odtrženi nebo ve spojení sami se sebou. Toto odtržení způsobují neustálé ataky strachu a paniky na činnost nadledvin.

. Zprávy a sociální média se do značné míry opírají o negativní emoční reakci, aby udrželi své publikum v kontaktu; zkuste se nechat chytit v tomto kruhu strachu a frustrace. Z tohoto kruhu vás může vyvést jakákoliv aktivní činnost, tvoření,  do kterých se pustíte.